Elections and Appointments

Annual Conference 2023, Cincinnati, Ohio

Election from the 2023 Annual Conference Ballot

  • Moderator-elect: Dava Cruise Hensley, Virlina (2026)
  • Program and Arrangements Committee: Gail Heisel, Pacific Southwest (2026)
  • Mission and Ministry Board – Area 2: Tina Hunt, Northern Ohio (2028)
  • Mission and Ministry Board – Area 3: Deirdre Moyer, Virlina (2028)
  • Bethany Theological Seminary Trustee (Clergy): Jennifer Hosler, Mid-Atlantic (2028)
  • Bethany Theological Seminary Trustee (Laity): Mark Gingrich, Northern Plains (2028)
  • Eder Financial Board: Dennis Kingery, Western Plains (2027)
  • On Earth Peace Board: Audrey Zunkel-DeCoursey, Pacific Northwest (2028)
  • Pastoral Compensation & Benefits Advisory Comm (Laity, Personnel).: Lori Hurt, Virlina (2028)

Board-elected and Constituency-elected Directors and Trustees Affirmed

(elected by the board, unless otherwise specified)

Church of the Brethren Mission and Ministry Board

  • Meghan Horne Mauldin, Southeastern (2024, Area 3)
  • Robert Jackson, Southern Ohio/Kentucky (2028, at-large)

Bethany Theological Seminary Board of Trustees

  • Susan Stern Boyer, Pacific Southwest (2028, at-large)

On Earth Peace Board

  • Jennifer K. Scarr, Shenandoah, fulfilling unexpired term (2024)

Board-elected and Constituency-elected Directors and Trustees Received

Eder Financial Board

  • Russ Matteson, Pacific Southwest (2027), representing the Ministers’ Association and the Council of District Executive.
  • Eunice Erb Culp, Northern Indiana, fulfilling unexpired term (2026)
  • Audrey Myer, Atlantic Northeast (2027)

Standing Committee Nominating Committee

through AC 2024:

  • Rick Davis (Atlantic Southeast)
  • Becky Maurer (Southern Ohio/Kentucky),
  • Dawn Baldwin (Northern Ohio)
  • Bobbi Dykema (Illinois-Wisconsin)

through AC 2025:

  • Dean Feasenhiser (Idaho/Western Montana)
  • Timothy Hollenberg-Duffey (Mid-Atlantic)
  • Cathy Huffman (Virlina)
  • Rebecca Zeek(Middle Pennsylvania)

Standing Committee Appeals Committee
through AC 2024

  • Carolyn Dean (Middle Pennsylvania)
  • Aaron Gross (South/Central Indiana)
  • Ed Woodard (Virlina)
  • 1st Alternate – Craig Stutzman (Mid-Atlantic)
  • 2nd Alternate – Vacant

Program Feasibility Committee

  • David Stauffer (2025) Standing Committee, chair
  • Jeff Carter (2027), Bethany Theological Seminary
  • Nevin Dulabaum (2024), Eder Financial
  • Harriet Hamer (2027), Standing Committee
  • Marie Benner-Rhoades (2025), selected by On Earth Peace
  • Ed Woolf (2026), selected by Church of the Brethren, Inc.

Leadership Team – Reorganization

  • Chair:  David A. Steele, General Secretary
  • Torin Eikler, Council of District Executives Representative (2024)
  • Madalyn Metzger, Moderator (2024)
  • Dava Cruise Hensley, Moderator-elect (2025)
  • David K. Shumate, Annual Conference Secretary (2027)
  • Rhonda Pittman Gingrich, Director of Annual Conference, ex officio

Mission and Ministry Board – Reorganization – Executive Committee

  • Chair:  Colin Scott (2025), Southern Pennsylvania
  • Chair-elect: Kathy Mack (2027), Northern Plains
  • At-Large: Lauren Seganos Cohen (2024), Pacific Southwest
  • Joel Gibbel (2024), Southern Pennsylvania
  • Roger Schrock (2024), Western Plains
  • Ex officio: Madalyn Metzger, Moderator; David A. Steele, General Secretary

Council of District Executives – Executive Committee – Reorganization

  • Chair: Kris Hawk(2025)          
  • Chair-Elect: Walt Wiltschek (2023)   
  • Secretary: Tim Button-Harrison (2024)
  • Treasurer:   Russ Matteson (2024)

Ministers Association – Executive Committee – Reorganization

  • Chair:  Donna Ritchey Martin (2024)     
  • 1st Vice Chair:   Brandon Grady (2025)         
  • 2nd Vice Chair:  Brandy Liepelt (2026)
  • Secretary: J. Trent Smith(2027)
  • Treasurer: Ben Lattimer (2025)

Breaking Down Barriers – Study Committee

  • Jeanne Davies
  • Brandon Grady
  • Daniel Poole

Calling Denominational Leadership

  • Eric Bishop
  • Erika Clary
  • Emmett Witkovsky-Eldred

You may contact any of these committees via email to annualconference@brethren.org or postal mail to Annual Conference Office, 1451 Dundee Ave., Elgin, IL 60120 or telephone 847-429-4364 or 800-323-8039 ext. 364